V septembri to bude 5 rokov, čo som sa objavil v Respecte. Prišiel som sem oddýchnutý po 4-mesačnej pauze od reklamy. S rodinou sme sa presťahovali, vymaľoval som náš nový byt a dcéra Ninka išla prvý raz do školy. Mal som za sebou roky vo väčších agentúrach, prebdené noci za kompom a pri branstormingoch, kopec nezabudnuteľných zážitkov z prezentácií, firemných chát a žúrov. Bol som proste starý reklamný harcovník, odhodlaný rozdávať svoje skúsenosti ďalej. Hľadal som menšiu, útulnú kreatívnu agentúru, kde by som mohol niekoho ohúriť svojimi skúsenosťami. V tom čase nás tu bolo asi desať. Ohurovať nebolo koho. Všetko to boli ľudia na svojom mieste.

Medzičasom prišlo veľa nových kolegov, nejakí ľudia odišli a niektorí sa aj vrátili. Kolektív mladne, ja starnem. Niekedy sa bavím na tom, čo všetko nezažili (pri mojich spomienkach na rok 1989 gúľajú očami), inokedy ich pobavím ja (napr., keď som na firemnej opekačke zahlásil, že síce nehrávam počítačové hry, ale raz som hral „Country strike“)… Ha-ha… Ale najviac ma tu baví všeobecná chuť tvoriť pekné veci. Každý sme tu iný a pritom všetko pekne do seba zapadá a nejakým zázrakom funguje. Ja, osobne, mám na reklame rád, keď dokáže pomôcť. Klišé? Možno, ale proste to tak cítim. Už som urobil toľko vtipných reklám, že sa mi z gegov v reklame ježia chlpy. Preto som rád, keď môžem robiť na projektoch, ktoré sú nejak spoločensky prospešné. Či už je to Úsmev ako dar, projekt Zachráňme remeslá, Výzva k ľudskosti alebo CSR projekty pre ZSE či Kaufland.

Inak, k reklame som sa dostal tak nejak náhodou. Vždy ma to ťahalo skôr k hudbe a hudobnému priemyslu. Okrem vlastnej kapely som organizoval koncerty, parties, robil hudobný časopis, reláciu v rádiu a samozrejme, ako správny kreatívec, robil som aj DJa. Časom som zistil, že všetko so všetkým súvisí. A aj pri hudbe je veľmi dôležitá tá vizuálna stránka. Veď už v 80. rokoch The Buggles spievali Video Killed the radio Star. Ale cover artworky LP-čiek boli dobré už aj v tých časoch. Baví ma, keď má kapela alebo interpret dotiahnutý celý vizuálny koncept. V tomto mi vždy sedeli Depeche Mode, Bauhas, David Bowie, Kraftwerk ale napr. aj Pink Floyd. Preto mám rád vizuálne silné reklamy.

 

 

 

A niečo staré, ale vždy poteší:

 

A ako som už spomínal, rád robievam vizuály a koncepty pre kapely. Prikladám nejaké posledné veci z mojej tvorby.

 

 

 

A trochu reklamy na záver – vypočujte si posledný album mojej kapelky The Last Days of Jesus „The Last Circus“, je to šmak 😉